Program OP PIK
Program OP PIK
Realizovaný projekt v rámci OP PIK
Společnost Geodézie Ledeč nad Sázavou, s.r.o. společně s partnerem ČVUT v Praze, Fakulta Stavební realizovala projekt z Operačního programu
Podnikání a Inovace pro konkurenceschopnost.
Zahájení řešení projektu: 14.1.2020
Ukončení řešení projektu: 31.12.2022
Projekt byl spolufinancován z finančních zdrojů Evropské unie.
Program APLIKACE
Název projektu: Pozemní radarová interferometrie pro zajištění kritické energetické infrastruktury ČR
Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/19_262/0020002
Popis projektu:
Projekt byl zaměřen na výzkum a vývoj technologie velmi přesného měření deformací pomocí radarové interferometrie pro monitoring a asset
management příhradových konstrukcí zejména stožárů ZVN a VVN s integrací do cloudových nebo interních GIS/CAD řešení. Výsledné řešení bylo připravováno pro využití na národní a nadnárodní úrovni. Výsledek bude uplatňován ve všech třech zmíněných oblastech přístupu k infrastruktuře od jejího navrhování, přes stavbu až po provozu a údržbu tak, aby byla uplatněna pravidla pro zavádění teorie BIM dle teorie Průmysl 4.
Výsledky projektu:
V1 – Ověřená technologie měření deformací příhradových stožárů metodou radarové interferometrie (Ztech) – metoda umožňující měřit vibrace stožárů na několika místech zároveň a z nich poté určovat změny frekvenčních charakteristik v průběhu etapových měření. Pro sledování těchto bodů je použito dvou pozemních interferometrických radarů. Vibrace se snímají dynamicky s vysokou snímací frekvencí (až 200 Hz) a přitom lze dosáhnout přesnosti až 0.01 mm.- V2 – Software (R) – Software rozvíjí uplatnění řešení monitoringu konstrukcí příhradových stožárů technologií porovnání dynamických charakteristik po sobě jdoucích měření. Dynamické charakteristiky můžou být zpracovány z dat z měření konvenčními metodami, metodou radarové interferometrie nebo bezdrátovými čidly.
- V3 – Prototyp IoT snímače (Gfunk) – Bezdrátové čidlo zrychlení je vhodné k dlouhodobému monitoringu stavebních konstrukcí, například stožárů.
- V4 – Ověřená technologie systému asset managementu stožárů – slouží pro správu dat, např. přenosové soustavy, analýzu poškození a vyhodnocování dat z monitoringů stožárů, které jsou také součástí technologie.
- V5 – Prototyp mobilního koutového odražeče s dálkovým ovládáním polohy a užitný vzor (Fuzit) – na Úřadu průmyslového vlastnictví byl zapsán užitný vzor „Mobilní systém koutového odražeče s dálkovým ovládáním polohy“ pod číslem 36 663 a byl vyroben funkční prototyp tohoto odražeče.